راپچر دیسک های شرکت BS&B

BS&B یکی از تولیدکنندگان معتبر راپچردیسک (Rupture Disk) ، صفحات انفجاری (Explosion panel) و تجهیزات کنترل فشار بازار جهانی است. هسته مرکزی این شرکت در آمریکا بوده و محصولات خود را مطابق استانداردهای ملی و بین المللی تولید می­کند. شرکت BS&B اولین راپچردیسک خود را سال 1931 تولید و درحال حاضر به عنوان یک شرکت بین المللی آمریکایی، توانسته است انواع محصولات خود را به سراسر دنیا صادر کند.

bs&b rupture disk and explosion panel

محصولات شرکت BS&B

bsb rupture disk

نام محصول

نوع

مدل ها

راپچردیسک

 (Rupture Disk)

راپچردیسک معکوس

LPS

SKR

SIGMA/SIGMA

EXL

BIO-SAF

SKR-U

STA-SAF ( S90, JRS, RLS )

SURE-SAF ( CSR, CSI )

GCR-S ( BioSaf )

ECO-SAF ( ECR )

RB-90

MRB High Pressure

راپچردیسک مستقیم

Solid Metal Rupture Disk (Bursting Disk) Type B

Composite Rupture Disk (Bursting Disk) Type D

NU-SAF

VAC-SAF

ITC Cargo Gard

SR-TC

دیسک‌ گرافیتی

معمولی

MB & MBV

IMB

IMBL

AMB-HTA

قابل تعویض

RE / RE - 7R

REL / REL - 7R

REV / REV - 7R

RE - HEA

هولدر راپچردیسک

   

دریچه انفجاری

VENT-SAF

 

DETEC-SAF

 

سنسور و مانیتور

مانیتورBDM

 

سنسور هشدار انفجار

 

سنسور الکترونیکی
VIS-U-TEC

 

سیستم مانیتورینگ SMARTDISC

 

شیر اطمینان کمانشی

BPRV

 

SAF-T-PIN

 

راپچر دیسک معکوس (REVERSE BUCKLING DISKS ):

فشار پارگی و انفجار این نوع راپچر دیسک در رنج فشارهای بسیار کم (میلی بار و یا اینچ آب) تا فشارهای بسیار بالا (70000psig یا4800bar ) موجود است.

فشار انفجار بوسیله دو پارامتر جنس مواد به کار رفته و شکل برآمدگی آن به دقت کنترل می­گردد. این نوع راپچردیسک ها قادرند تا درمقابل فشار عملکردی تا 100% بالاتر از حداقل فشار پارگی حتی با حالت فشار نوسانی و ضربه ای مقاومت کنند. لذا این نوع راپچردیسک برای عدم متلاشی شدن حین فعالیت سیستم طراحی شده اند.

توصیه می­شود راپچر دیسک کمانش معکوس، در کنار شیرهای اطمینان نصب شود چرا که دراین صورت باعث ایزوله شدن آنها در برابر فرآیندهای معمول شده و اطمینان خوبی برای آب بندی راپچر دیسک فراهم می‌شود. با این کار هزینه تعمیر و نگهداری کاهش یافته و می­توان شیرهای اطمینان ارزان قیمت‌تری را به کار برد.

راپچر دیسک مستقیم (FORWARD ACTING DISKS):

راپچر دیسک مستقیم تجهیز مهم برخی فرایندها است. طراحی این راپچردیسک به گونه ای است که با اعمال فشار به سمت مقعر آن، راپچر دیسک تحت تنش قرار می­گیرد. راپچر دیسک مستقیم فشار نقطه پارگی و انفجار را با خاصیت کششی مواد کنترل می­کند.

برای فشارهای پایین پارگی، بالای گنبد راپچر دیسک نوع D برش‌هایی تعبیه شده است. این راپچر دیسک دارای آب‌بندهای فلزی یا فلورکربن هستند. اغلب برای نسبت‌های عملکرد بالاتر، راپچر دیسک خانواده NU-SAF  بکار می‌رود. برای فرایندهای پلیمریزاسیون مدل‌های VAC-SAF به منظور محافظت درمقابل فشارهای خیلی پایین یا خیلی بالا استفاده می شوند.

راپچر دیسک مدل ITC برای استفاده در خودروهای مخزنی به منظور حافظت کانتینرها ساخته می­شود. مدلهای SR-TC راپچر دیسک مقاومی برای کاربردهای صنایع ماشین‌های ریلی و تریلرهای خارج جاده‌ای است.

اتصالات و قطعات جانبی متنوعی جهت مونتاژ راپچر دیسک ها وجود دارد. مونتاژهای جوشی و پیچی به عنوان اجزایی برای کاربردهای خاص، که امکان همخوانی با استانداردها را ندارند قابل سفارش و طراحی هستند.

صفحات گرافیتی (GRAPHITE DISKS)

شرکت BS&B انواع راپچردیسک گرافیتی را با گرافیت خالص تولید میکند. گرافیت متخلخل اشباع شده با رزین این اطمینان را می­دهد که محصولات تولیدی درمقابل هر گونه تخریب شیمیایی تقریبا مقاوم باشند.

مشخصات راپچردیسک گرافیتی تولیدات شرکت BS&B:

- رنج سایز تولیدی: 2/1 اینچ (12 میلی متر) تا   60 اینچ (1200  میلی متر )

- مقاومت درمقابل خوردگی

- دمای عملکردی: بالای 400 درجه فارنهایت (درصورت بکار بردن متریال مقاوم درمقابل دمای بالاتر، راپچر دیسک حداکثر تا 800 درجه فارنهایت قابل استفاده خواهند بود.)

- گستره ی رنج فشار بالا:  (0.25- 1000psig) (0.017-70bar)

سرهای ایمنی (Safety Heads)

طرح‌های متنوع و انواع سرها برای نگهداری و اتصال راپچردیسک استفاده می شود. جنس سرها فلزهای سازگار با فرایندها و محیط جوی است و مزایای زیر را به همراه دارد:

- کاهش هزینه ها: یک سر با بیشتر فلنج‌های استاندارد جهانی متناسب است درنتیجه نیاز به موجودی غیر ضروری و پرهزینه را از بین می برد.

- نصب و راه اندازی ساده و ایمن درمقابل خرابی: قرار گرفتن پین­های نامتقارن و پیچ‌های جوش خورده نوع J مطابق با استاندارد استاندارد راهنمای بسته شدن آنها هستند و با بسته شدن صحیح، نبود خطای انسانی را اطمینان می دهند.

- آب بندی  نوع دندانه ای و مقاوم درمقابل نشتی: این نوع آب‌بندها برای آب‌بندی محکم تر، با ساختن حباب، متریال راپچر دیسک را درگیر میکند.

- بازرسی و تمیزکردن آسان: نگهداری میتواند بدون جایگزینی راپچر دیسک، با توجه به درپوش‌های از پیش بسته شده پیچی انجام گیرد.

- راپچر دیسک مدل LO-TO-FLO مخصوص سیالات با ویسکوزیته بالا ساخته می شوند.

صفحات انفجاری (explosion panels)

یکی دیگر از محصولات شرکت BS&B صفحات انفجاری(explosion panels) است. این صفحات قابلیت دوباره استفاده شدن را داشته و به تعمیر و نگهداری بسیار اندکی نیازمند می باشند.

سنسور ها و نمایشگرها (SENSORS AND MONITORS )

سنسورهای عمل کردن یک راپچر دیسک را اطلاع می‌دهند. این سنسورها همراه با مانیتور دیسک انفجاری شرکت BS&B یا سایر قطعات مانیتورینگ الکتریکی مناسب استفاده می‌شود. زمانی که راپچر دیسک یا صفحه افنجاری عمل می کنند جریان فرایندی از طریق رسانایی سنسور، چرخه هشدار دهی آن را فعال میکند. به محض انتقال هشدار از سنسور جریان فرایند قطع شده و سیستم از کار می ایستد. قطع جریان به یک مانیتور کنترل کننده منتقل میشود و بسته به نوع سیستم کنترلی، ایجاد سیگنال صوتی یا تصویری می کند.

معادل سازی راپچر دیسک های BS&B

دامون (نماینده انحصاری FDC کره جنوبی در ایران) آمادگی دارد تا ضمن معادل سازی انواع راپچر دیسک BS&B مدل متناسب این راپچر دیسک ها  را از محصولات FDC به مشتریان عزیز ارائه نماید. به سفارش مشتریان محترم (که اغلب از بین کارفرمایان بزرگ صنایع نفت و گاز بوده اند) این معادل سازی همواره با موفقیت صورت می گیرد.

شایان ذکر است FDC در اغلب وندور لیست های مهم صنعت ایران (برای مثال فهرست بلند وزارت نفت، وندور لیست شرکت ملی گاز، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مپنا، پتروشیمی فجر، و صنایع مس ایران و ...) با موفقیت ثبت گردیده است.